Senetle araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar pandemi dönemi nedeniyle farklı şehirlerdeki araçları görebilmek adına seyahat izin belgesi çıkartılmalıdır. Ancak bu alanda özel aracı ile seyahat etmek isteyen vatandaşların izin belgesi alabilmek için bazı durumlara dikkat etmelidir.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Nelerdir?

Vatandaşların seyahat edebilmeleri için pandemi salgını sebebiyle seyahat izin belgesi alması gerekir. 20 yaş üstü ve 65 yaş altı vatandaşlar için şehirler arası yolculuk izni hafta içi olmak üzere 21.00 ve 05.00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Bu vatandaşlar seyahat izin belgesi ya da Hes kodu ile seyahat etmelidir. Aynı zamanda 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olan vatandaşların seyahat edebilmeleri için seyahat izin belgesine sahip olmaları gerekir.

Pandemi nedeniyle özel bir durum olmaksızın vatandaşlar özel araç ile istedikleri şehire seyahat edebiliyorlar. Ancak özel durumlar ile ve bazı şartların yerine getirilmesi durumunda başvuru yapılarak seyahat izin belgesi çıkartılabiliyor. Bu kapsamda şehirler arası yolculuk yaparak yeni bir araba almak isteyen ve beğendikleri arabanın durumunu görmek isteyen vatandaşlar pandemi döneminde seyahat edebilmek için araştırmalar yapıyor.

Özel Araçla Seyahat Etmek İçin Belge Nasıl Alınır?

Senetle araba alma düşüncesinde olan vatandaşlar seyahat izin belgesi alabilmek için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Aynı zamanda ikamet edilen ilçenin, kaymakam ya da Valiliklerinden seyahat izin belgesi alınabileceği gibi kolay bir şekilde e-devlet sistemi üzerinden de talepte bulunmak mümkündür.

Başvurunun gerçekleştirilmesi ile birlikte başvuru yapılacak ilin Vali ya da Kaymakamlığı’nın belirtilmesi ve seyahat nedeninin açık bir şekilde ifade edilmesi oldukça önemlidir. Seyahat izin belgesinde vatandaşın adı soyadı, cep telefon numarası, ikamet adresi, gideceği şehrin adresi, gideceği şehirdeki hane halkından bir kişinin T.C. kimlik numarası, yanında götüreceği vatandaşların T.C. kimlik numaraları ve isimleri ayrıntılı bir şekilde bulunmalıdır.

Araç alma konusunda internet üzerinden ilanlara bakan vatandaşlar farklı şehirlerdeki araçları incelemek ve satın almak adına seyahat etmek istiyor. Bu kapsamda pandemi nedeniyle seyahat izin belgeniz çıkartılması gerekiyor. Seyahat izin belgesinin çıkartılması ile birlikte Senetle Vasıta alma fırsatı için bir engel kalmıyor. Birikimevim vatandaşlara senetle araç alma konusunda gerekli bilgileri ve uygun kampanyaları sunarak en ekonomik çözümleri üretiyor.