arac-kredisi-kullanacaklar-dikkat

Hayalindeki arabaya kavuşmak isteyenlerin ilk başvurdukları, en bilindik yol bankalara araç kredisi için başvurmaktır. Bankalar da buna karşılık gerekli şartları yerine getiren müşterilerine her bankaya göre değişkenlik gösteren faiz oranları ve vadelerle kredi imkanı sunmaktadır. Faizsiz araba sahibi olmak isteyenler ise bu durumda nasıl araç sahibi olacakları konusunda farklı arayışlara girmektedir.

Kredi İle Araç Alınmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi başvurusunda bulunmadan önce tüm hususlar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Bankalar belirli bir yaşa kadar olan araçlar için kredi verdikleri için alacak olduğunuz aracın yaşı çok önemlidir. İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise hasar tespiti için aracı yetkili bir servise götürerek ekspertiz raporu almanız gerekir.

Ayrıca araç ruhsatı ile aracın üstünde bir rehin durumunun söz konusu olup olmadığı anlaşılabileceği için aracın üzerinde cezai işlem olup olmadığı da bir diğer önemli konudur. Satış sözleşmesi noter tasdikli değil ise bankalar kredi kullandırmazlar. Bazı bankalar için de kasko zorunluluğu vardır.

Gereken Şartlar Nelerdir?

Diğer kredilerde olduğu gibi araç kredisini de alabilmenin bazı şartları vardır;

  • Bütün banka kredilerinde olduğu gibi 18 yaşını doldurmuş olmak
  • SGK kaydınızın ve belgelenebilir bir gelirinizin olması
  • Araç kredisi için iş yerinizde en az 6 aylık bir süreyi doldurmuş olmanız çok önemlidir
  • Kredi sınırının belirli bir sınırın üstünde olması
  • Devam eden borçlar düzenli ödeniyor olmalıdır
  • İkinci el araba alınacaksa bankaya göre değişkenlik gösterse de kredi kullanılabilir araç yaşı sınırı 5 ile 10 arasıdır

Kredi için başvurmadan önce bu şartlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Taşıt kredisinin sıfır araç kredisi, ikinci el araç kredisi, ticari araç kredisi, motosiklet kredisi ve tekne kredisi olmak üzere çeşitleri vardır.

Taksitle Faizsiz Araba Almak Mümkün Mü?

Yakın zamana kadar araç almak isteyenlerin başvurdukları ilk yol araç kredisi olsa da faizlerin yüksek olması bu hayali olanları başka arayışlara itmiştir. Şimdilerde ise faizsiz, taksitlerle bu imkanı sağlayan firmalar kişilere kira öder gibi araç sahibi olma imkanı sunmaktadır. Bu sistemlerde insiyatif daha çok müşterinin elindedir, istenilirse ara ödemeler de yapılabilmektedir.