Son zamanlarda tüketicinin karar vermekte zorlandığı sorulardan biri haline gelen ” Kiralamak mı ya da satın almak mı? ” sorusudur.

Araç satın almak isteyen tüketiciler son dönemlerde düşük faizli kredi imkanını yeniden araştırmaya başlıyor. Bu konuya yakından bakacak olursak maddi açıdan, son yıllardaki faiz oranlarının artmasından ötürü banka kredisinin geri ödemesi oldukça yüklü miktarda olacaktır. Sadece araç satın almakla bitmiyor. Plaka, motorlu taşıt vergisi, yıllık bakım, lastik değişim gibi daha birçok masrafı vardır. Bu masraflar aracı belli bir süre sonra satmış olsanız bile sizi etkileyecektir.

İkinci El Araba

İkinci el araba alırken dikkat edilecek bazı detayalar vardır. Bunlar;
Aracı kimden aldığınızı bilmeniz gerekir: Kullanılmış bir araç almayı düşünen tüketicilerin çoğunluğu arabayı ilk kullanan kişiden alırlar. Bu her ne kadar önemli bir detay olsa da şart değil.
Aracın fiziki durumu – kaporta ekspertizi: Alacağımız aracın dıştan görünüşü hepimiz için önemlidir. Fakat şehrin yoğunluğunu ve park yeri bulamama sorunlarını göz önünde bulundurursak hafif ve büyük kaza geçiren araçları satın almak istemeyen bir düşüncedir.
Mekanik durum ve motor kontrolü yaptırmak: Aracın mekanik kısmının çalıştığını kontrol etmek gerekir. 2. el araçlarda muhakkak yapılması gereken uygulamalardan biridir.
Lastik durumunu kontrol etmek: Aracınızın yüksek performans göstermesi ve kaza riskinin azalması için lastikler standartlara uyması gerekir.

Kilometre durumunu kontrol etmek: Araba kilometre durumu, aracın fiyatına doğrudan etki etmektedir. Buna benzer birçok dikkat edilmesi gereken husus vardır.

İkinci El Araba Fiyatları

Tüketiciler ikinci el araba fiyatları hakkında daha fazla bilgi öğrenmeye devam ediyor. Sıfır araç fiyatlarındaki yükseliş sebebi ile, aynı zaman da ikinci el araba fiyatları da artmaktadır. Uzmanlara göre ise ikinci el araçlarda artış bir süre daha devam edecek.

Senetle Araba

Senetle araba almak isteyen tüketicilerin sık sık tercih ettiği bir seçenektir. Araba almak isteyen alıcılar, ekonomik durumlarını zorlamayacak şekilde farklı ödeme yöntemleri kullanılmaktadır. İster peşinatla ister peşinatsız istediğiniz şekilde ödeme yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Birikimevim sitesinden bilgi alabilirsiniz.