Araba almak hayatımızda önemli bir yere sahip olmaktadır. Günlük ihtiyaçların karşılanması durumlarında veya aile seyahatlerinde yardımcı olan arabalar, bazen yaşanan aksilikler yüzünden çalışamaz duruma gelebiliyorlar. Arabaların çalışmaması durumu insanları işe gidememe gibi olumsuz etkiler ile maruz bırakabiliyor. Arabalar çeşitli nedenler dolayısı ile arıza yapabilirler. Genellikle araç arızalarını anlamak zordur ve bir uzman yardımı ile çözülür.

Araba Neden Çalışmaz?

Taşıt kredisi kullanarak veya birikimler ile sahip olunan ve yatırım yapılan arabalar, zaman zaman arıza durumuna pek çok sebepten kaynaklı olarak geçebilirler. Arabaların çalışmasını sağlayan akü, voltajını azalttığında arabaya herhangi bir güç vermez ve araba çalışmaz. Fakat bazen akü de herhangi bir problem olmamasına rağmen arabalar yine de çalışmayabilirler. Bazen marş rölesi, gevşeyen ya da aşınan kutup başlıkları, motor kilitlenmesi, araçta yakıt olmaması veya araca yakıt gelmemesi, ateşleme
sorunları gibi teknik sorunlar da araçta arıza durumunu ortaya koyabilir.
Araçtaki arızalar genellikle acemi sürücüler de durumun fark edilmemesi ile beraber çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden aracın arıza ışık lambalarının bizlere ne anlatmak istediğine, araç ışık lambalarının arızalarına göre renk verdiğine bilinçli olmamız, bizi büyük bir avantaj sahibi yapacaktır.

Araba Çalışmadığında Ne Yapılmalı?

Aracınıza oturduğunuzda öncelikle marşa basmanız gerekir. Genellikle karbüratörlü araçlar da görünmesine rağmen birçok araçta da karşılaşan sorunlardan bir tanesi marşa basıldığı halde aracın çalışmamasıdır. Aracın çalışmaması kullanıcısı için bir can sıkıntısı yaratabilir. Fakat marştan kaynaklı bir sorun olduğu düşünüldüğünde öncelikle havanın ısı derecesine bakılmalıdır. Eğer araç sıcak havada çalışıyor fakat soğuk havada çalışmıyor ise sorun tamamen aküdedir ve akü değişimi yapılmalıdır. Yani sıra dizel araçlar da sıklıkla rastlanılan çalışmama durumu ısıtma bujilerinden kaynaklanır.

Isıtma bujilerinin tamiri veya değişimi için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Araçlar genellikle kış aylarında çalışmama sorunu yaratabilirler. Bu sorun ısıtma boruları ile alakalı olup fön makinesi yardımı ile çözülebilir. Araçların bakımlarının zamanında yapılması arıza durumlarını azaltacağı gibi yakıtta tasarruf etmenize de yardımcı olur.