Bir teorik sınava girilmesinin ardından alınan sonucun başarılı olması halinde direksiyon sınavına geçilmesi şeklinde iki tür sınav yapılan ehliyet sınavı birtakım hazırlıkları getirir. Bu nedenle ehliyet sınavına girmeden önce bilinmesi gerekenler hakkında bilgi toplanması sürecin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi açısından önemlidir.

İlk yardım, trafik kuralları, teknik anlamda araç bilgisi, trafik ve çevre gibi ders konularını içinde barındıran bu sınavda mantık yürütülmesi ile doğru cevaba ulaştırılabilecek sorular da yer alır. Bu nedenle konular sonrasında konuyla ilgili testler çözmek, konuların pekiştirilmesi yönünden önemlidir. Çıkmış soruları çözerek girilen sınav hakkında az ya da çok bilgi sahibi olunabilir.

Ehliyet Sınavına Girerken Unutulmaması Gereken Noktalar

Sınava cep telefonu gibi elektronik aletler, hesap makinesi ve buna benzer cihazlar veya not götürmek yasaktır. Bunların dışında ehliyet sınavına girmeden önce bilinmesi gerekenler olarak sınav giriş belgesi ve diğer istenilen belgeler de kişilerin yanlarında bulunmalıdır. Teorik sınav başarılı olarak geçilmesinin ardından sürüş eğitimi alarak direksiyon derslerine girilir.

Planlanan zaman dilimleri içinde bir eğitmen eşliğinde araba kullanılması öğretilir. Direksiyon sınavına girmeden önce kişilerin kendilerine motive ederek rahat olmaları, gösterilen performansın olumlu yönde ilerlemesinde etki gösterir. Sakin ve rahat bir performans sunmak hata riskini en aza inidir. Heyecan yaşanması kişilerin doğru bildiklerinin bile yanlış anlaşılmasına sebep olabilir.

Direksiyon Sınavında Odaklanılması Gereken Unsurlar

Sürücü koltuğuna oturulduğu zaman ehliyet sınavına girmeden önce bilinmesi gerekenler olarak yapılması gereken ilk şey, emniyet kemerinin takılmasıdır. Ayrıca aynaları görüş açısına uygun olacak biçimde ayarlanması da önemlidir. Gerektiği yerlerde sinyal verilmesi, yola odaklanılması, sürüşesnasında veya duruşlarda ani fren yapılmaması, ön kısımda yer alan araç ile takip mesafesinin korunması, trafik işaretlerine uyulması öneli detaylardır.

Önceden konumlandırılmış olan iki duba arasına, dubalar ile temas etmeden tek manevrada park edilmesinin gerçekleştirilmesi, şerit ihlalinin yapılmaması, gözetmen kişiden aracı durdurup park etmesini talep ettiğinde, aracın durdurularak vites boşa alınmalı ve el freni çekilmelidir. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde teorik ve uygulamalı sınav başarılı bir şekilde tamamlanır.