En uygun konut kredisi için önce kredinin hangi oranlarda verildiğini ve hangi kurumlar tarafından alındığının bilinmesi gerekiyor. Konut kredisi almak ve ev sahibi olmak isteyen kişiler için, vadeli ödenmesi ile de kolaylık sağlayan bir borçlanma çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Müşterilerinin konut ihtiyacını karşılamak üzere her bankanın belirlediği oran ve miktarlarda verilen konut kredisi, enflasyon endeksli olarak da sunulmaktadır. Bankaların değişen faiz oranlarını gösteren enflasyon oranlı konut kredisi 6-12 ay devam eden değişimler gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilecek Detaylar

Merkez bankası tarafından yayınlanan TÜFE oranları ile bankaların belirledikleri  marj oranları eklenerek, faiz güncellemeleri hesaplanmaktadır. T.C. Merkez Bankasının belirlediği  TÜFE oranları da dikkate alınarak hesaplanması yapılmaktadır. Enflasyon endeksli konut kredisi alırken, bankaların belirlediği detaylar arasında, alınacak evin yeni olmasının dışında, ikinci el konumunda olabilmesi de söz konusudur.
Bankaların müşterileri için belirlediği ayrıcalıklardan bir diğeri ise, sabit faizli ev kredisi oranına istedikleri zaman geçebilecek olmalarıdır. Ev almak isteyenlerin bilmesi gereken diğer nokta ise, almak istedikleri evin %80 oranı kadar kredi çekebilmeleri olarak belirlenmiştir. Bankalar müşterilerine aynı zamanda 120 ay vade sunarak ev sahibi olmalarını da sağlamaktadır.

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ev sahibi olmak isteyenlerin ise merak ettiği detaylar arasında, konut kredisinin nasıl hesaplanması gerektiği de oldukça önemli konular arasında yer alıyor. Her bankanın farklı oranlar belirlediği hesaplamada, T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olan yıl içerisindeki TÜFE oranı ile bankaların kendi belirledikleri marj oranı toplanarak hesaplanıyor. Değişen oranlarda belirlenen faiz kredisinin diğer adı da“Adjustable Rate Mortgage ARM “ olarak bilinmektedir.
Mevduat sahiplerinin bu faiz değişiminden yararlanarak yıl içerisinde gelir elde edebilmelerine de olanak tanır. Enflasyon endeksli konut kredisi almak için, müşterilerin istedikleri zaman sabit faize geçiş yapabilecekleri de bankalar tarafından sunulan önemli noktalar arasında yer almaktadır. Enflasyon oranları sene içerisinde stabilizasyon sağladığında müşteri için en çok tercih edilen krediler arasındadır. En uygun konut kredisi hesaplama için de bankalardan bilgi alınması gerekmektedir.