faizsiz-pesinatsiz-kredisiz-araba-alma-yontemleri

Araba alma için kredi çekmek çok bilinen ve tercih edilen bir yol olsa da kredi çekmek herkes için kolay bir yol olmuyor.

Araba birçok ihtiyacımızı karşılar. Arabası olan bir kişi günün her saati istediği yere rahatlıkla gidebilir tabii trafik yoğunluğu göz önünde bulundurulmak kaydıyla. Araç fiyatları son ekonomik krizden dolayı ciddi oranda yükselse de bu önemli ihtiyacın karşılanması için çeşitli yollar aranıyor ve uygun fiyatlı bir araba alınmak isteniyor.

Çünkü krediler ancak kredi notu uygun olanlara ve bordrosunda yüksek maaşlar görünen kişilere çıkıyor. Bu sebeple alternatifler yaratılarak araç alınmaya çalışılıyor.

Birikimle Araba Alma

Birikim yaparak araç almak da mümkündür. Birikim yapmak için disiplinli bir harcama metodu uygulanmalıdır. Her ay kenara atılacak bir miktarla tasarruf yapılabilir. Bu sayede yapılan birikim her ay artacak ve alınmak istenen araç daha yüksek maliyete gelmeyecektir.

Kredi İle Araç Almanın Dezavantajları

Kredi çekmenin belli avantajları olsa da dezavantajları da çok fazladır. Bunlardan birisi ödenen faizdir. Faiz oranı aracın maliyetini önemli oranda yükseltir. Örneğin 100 bin lira kredi çeken birisi vade oranını 48 ay olarak belirlendiğini varsayarsak ve faiz oranını da yüzde 1.25 olarak kabul edersek toplam faiz yaklaşık 30 bin TL olur. Bu açıdan aracın olduğundan daha maliyetli olmaması için kredi çekmek yerine birikim yapmak suretiyle araç alınması daha faydalı olacaktır.

Peşinatsız Araba Alma

Kimi galeriler araç alırken kredi çektirmeden de satış işlemi yapabiliyorlar. Bunun için talep ettikleri yalnızca her ay ödeme yapılmasıdır. Bu sebeple senetle araç alınması ve her ay düzenli olarak ödeme yapılması araç almak için bir diğer güzel alternatiftir. Bu açıdan her ne kadar kredi çekilmeden ve düzenli ödemeler yoluyla araç almanın mümkün olduğu ortadadır.

Güvenilir bir kurumla anlaşma yaparak ve uygun oranda vade ve miktar belirlenerek araç sahibi olmak çok kolaydır. Bu sebeple bu yolu izleyecek olan kişiler öncelikle anlaşma esnasında makul bir miktar ve vadeyle mutabık kalmalı ve sonrasında noter huzurunda anlaşma imza etmelidir. Bu sebeple ev sahibi olmak gibi araç sahibi olmak da gittikçe kolay hale geliyor.