Senetle ev almak gibi seçeneklerin çoğaldığı çağımızda insanların en büyük hayallerinden biri olan ev satın almak artık daha kolay bir hal aldı. Ancak pek çok prosedür ve işlemden geçilmesi gereken bu süreçte insanların kafasını karıştıran pek çok şey bulunur. Bunlardan biri olan değerleme raporu veya ekspertiz raporu gibi işlemlerin ne kadar süre boyunca geçerli kalacağı gibi konular olmaktadır. Konut kredisi işleminden faydalanmak isteyen vatandaşların karşısına çıkan masraflardan biri olan ekspertiz değerlendirmesi insanlar için bir soru işareti oluyor.

Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi Neden Bilinmiyor?

Alınacak herhangi bir konutun, yapının ya da inşanın değerinin belirlenmesi için yapılan ekspertiz raporlarının geçerlilik süresi en çok merak edilen konulardan biridir. Konut kredisi sonrası kredi öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin yaşadığı bu sorunun kaynağı ise herhangi bir düzenleme yapılmamış oluşudur. Emlakçilikte ekspertiz süresine dair herhangi bir yönetmelik ya da resmi bir açıklama bulunmuyor. Bundan dolayı ekspertiz raporuna ait geçerlilik süresine dair kesin ve net bir şey söylemek mümkün değildir.

Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi Nasıl Belirlenir?

Yaşanılan ülkede genel ekonomik ya da siyasi bir değişim olmaması, yaşanan bir doğal afet sonucu konut ve bölgesinde herhangi bir yıkım ya da tahribat olmaması gerekiyor. Aynı zamanda rapor sonrası konutta ya da diğer bölümlerinden birinde herhangi bir hasar oluşmamış olması ve yapılan rapor sonrası bölgenin imar planında herhangi bir değişim olmaması sonucunda 6 ay ile 1 yıl arasında ekspertiz raporu geçerliliğini sürdürecektir. Kısacası konutun fiziki ya da yasal olarak statü kaybetmediği durumlar için süreç bu şekilde işleyecektir.

Ev Sahibi Olmak İçin Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Ekspertiz raporu ya da diğer adıyla değerleme raporu alınırken ilk olarak uzman bir eksper tapu daireleri ve belediyelere giderek tapuya ait bilgileri alır. Aldığı tüm bilgileri derleyerek konutun satışa çıkarılıp çıkarılamayacağını belirtir. Ardından konutu yerinde inceler. Elindeki bilgilerle konutun projeye uyumlu olup olmadığını inceler. Proje ve konut ölçülerini karşılaştırır ve binanın her açıdan, hem iç hem de dışarıdan fotoğrafları çekilir. Ardından rapor hazırlanarak ev sahibi olmak isteyen kişiler için bu rapor sunulur.