Çoğu kişinin araba almak, hatta konforlu ve ekonomik bir araba alabilmek hayali vardır. Günümüz şartları gereği araba artık bir lüks değil, ihtiyaç konumuna gelmiştir. Tercih edilen araçlarda az yakıt tüketiminden önce, kişi güvenliği ön plana çıkmaktadır.
Bu sebeple kullanılan araçta aile faktörü göz önünde tutularak, daha hassas bir sürüş deneyimi yaşanmaktadır. Ülkede ki olumsuz hava şartları, bazı yolların bozuk ve düzensiz oluşu sürüşü de sürücüyü de zor durumda bırakıp tehlikeli yolculuklara neden olmaktadır. Bunun gibi zorlu sürüşlerin üstesinden gelebilmek için de bazı yöntemlere ve kurallara uymak gerekir.

Yağışlı Havalarda Sürüş

Birikim ile alınan araçlar, hep daha değerlidir. Özenle alınıp kullanır. Söz konusu araçlara çok değer verirken, güvenliği de elden bırakmamak gerekir. Araç lastikleri yağışlı havalarda, kuru bir yola göre ekstradan kaygan özelliktedir. Bu sebeple yağmurlu havalarda dikkatsiz bir sürüş pahalıya mal olabilir.
Takip mesafesini artırmak, hızı düşürmek en başta alınan önlemlerdir. Gaz pedalının gereksiz baskısını, böyle kötü hava şartlarında azaltıp, fren sistemini de dikkatli kullanmak gerekir. Aksi bir durumda durmak kolay olmayacağından kaza kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca kötü hava şartlarında araçlarda ki oluşacak buğu tehlikeli olmaktadır.
Bu gibi durumları engellemek için, aracın kaloriferi ya da klimasını hafif olacak şekilde ön cama vurdurmak, buğunun önüne geçebileceği için görüş mesafesini temiz bir hale getirecektir. Kullanılacak buğu önleyici sıvılar veya normal bir kâğıt mendilde buğuyu önlemenin bir başka yöntemlerindendir. Özellikle böylesine görüşün düşük olduğu havalarda far kullanımı çok büyük kazaları önlediği için, far kullanımına özen gerekir.

Karlı ve Buzlu Yol Sürüşü

Karlı havada araç kullanmak, zor bir sürüş deneyimi yaşanacağı için çok tehlikelidir. Kış mevsiminde hava şartlarının değişkenlik göstermesi sebebi ile kar eriyip tekrar donmaktadır. Bu da genellikle fark edilmeyen buzlanmalara neden olmaktadır. Bu da beraberinde daha dikkatli olmayı gerektirir. Mümkün olduğunca yavaş sürmek, takip mesafesi artırmak, virajlarda kontrollü olmak ve gizli buzlanmalar için kavşaklarda, virajlarda hassas davranmak gerekmektedir.

Yüksek viteste araç kullanmak bu havalarda araç üzerindeki hâkimiyeti sağlaması bakımından önemlidir. Yavaşlamak için ani frenlerden kaçınmak, fren basıncını hafif hafif artırmak sürüş için gerekli şifrelerdir. Sisli havalar denk gelindiğinde ise far kullanımı ve araç ışıklarının çalışır durumda olmasına çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu gibi kurallara dikkat ettikten sonra, yaşam kalitesi artacak hedeflere daha çok yaklaşılacaktır. Araba sahibi ve ev sahibi olmak için önce güvenlik olduğu unutulmamalıdır.