Birikim yaparak ve bazı özel harcamalarımızı kısıtlayarak bir ev sahibi olmak isteriz. Birikimlerimizin yetersiz kaldığı noktalarda ise bankalara müracaat ederiz. Bankalar çeşitli seçenek ve faiz oranları ile ev kredisi olanağı sağlar. Ancak bu krediyi sağlarken verdiği paranın geri ödemesini garantiye almak adına kişiden bazı sigortalar ister. Bu sigortalardan biriside hayat sigortasıdır. Bankalardan kredi kullanmak istediğinizde banka kredi çekme koşullarından biri olarak hayat sigortası isteyebilir. Hayat sigortası kredi kullanan kişinin vefatı halinde kredi borcunu ödemeye devam edeceğini garanti eden bir sistemdir. Yani banka bir nevi parasını garanti altına alıyor. Tıpkı deprem sigortası gibi çoğu bankalarda hayat sigortasını istemektedir.

Hayat Sigortasını Bankada Yaptırmak Zorunlu mu?

Bankaların zorunlu tuttuğu sigortalardan birisi olan hayat sigortası poliçe fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca acenteler ve bankalar arasında ciddi bir rekabet sağlayan hayat sigortası kredi kullanan kişinin seçimine bırakılmıştır. Yani kredi kullanan kişi istediği yerde ve şartlarda hayat sigortası yaptırabilir. Birikimevim sistemlerinde ise farklı seçeneklerle hayat sigortası yapılabiliyor. Birikim yapma usulünü benimseyen bu sistemlerde  kişiler yaptırmak istedikleri sigortaları kendileri de seçebiliyor. Bu sayede de kaliteli bir içerik oluşturan birikimli ev alma sistemleri kredi ev alma sistemini benimseyenlere kolaylık oluşturuyor.

Birikimevim Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Ev alma hayali olan ve kredi çekmek istemeyenlerin çok fazla başvurduğu ev alma şekillerinden birisi olan birikim yapma sistemi kişilere kolaylık sağlıyor. Bu sistemlerde belirli sayıda olan bir gruba başvuru yapılarak her ay belli miktarda ödeme yapılarak ev sahibi olunabiliyor. Böylelikle konut kredisi çekmek zorunda kalınmıyor. Aynı zamanda bu sistemlerin faizsiz olması da sizlere daha özel bir seçenek sunuyor. Bankaların faiz oranları ile uğraşmak istemeyen kişiler, Birikimevim gibi firmaların uygun olan şartları altında evlerine kısa süre içerisinde faizsiz ve hatta peşinatsız olarak sahip olabiliyor. Hayat sigortası gibi içeriklerinde şart olmadığı bu firmalarda, kolay ödeme yöntemleri de bulunuyor. Kişiler bu sistemlere başvuru yaparak diledikleri şehirden diledikleri evi en uygun fiyatlarla satın alabiliyor. Kredisiz ev almak için bu firmaların içeriklerini inceleyebilirsiniz.