Faizsiz araba ve pek çok seçeneğin bulunduğu çağımızda neredeyse her evde bir araba bulunuyor. Araç kullanımının mecburi hale geldiği bu dönemde, insanlar pek çok sebepten toplu taşıma ve iki tekerli araçlardan uzak duruyorlar. Araç kullanımı konusunda insanların her ne kadar yıllarca tecrübesi olsun ve iyi kullansın, bilerek ya da bilmeyerek yaptığı pek çok hata trafikte ortaya çıkıyor.
Yaşanan kazalar, sebep olma ya da mağdur olma durumları pek çok maddi ve manevi hasarlara yol açarken, gelişmiş radar sistemleri ile trafikte yapılan her türlü hareket izleme ve kayıt altında tutuluyor. Kazalara en çok sebep olan hız sınırlarının aşımı da en çok ceza gerektiren durumların başında geliyor.

Hız Sınırı Cezalarının Gerekliliği

İnsanlar belli başlı kurallar olmadan, gelişigüzel şekilde trafikte araç kullanamazlar. Sınırlar olduğu halde bile neredeyse her gün yaşanan onlarca kaza haberleri duyulur. Hız sınırı cezaları kazaların önüne geçmek için uygulanan, sürücüleri caydırıcı yönü bulunan cezalardır. Kazaların oluşmasına engel olmak ve sürücü hâkimiyetini korumasını sağlayan hız sınırları hem yayalar hem de diğer sürücüler için faydalı ve sağlıklı bir uygulamadır.
7/24 anayol ve diğer yolların radar sistemleri ile izlenmesi, sürücüler için hız sınırına dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan bir işlemdir. Taksitle araba ve diğer her türlü araç için hız sınırı cezaları farklı aşamalar halinde verilmektedir.

Ceza Uygulamalarına 2021 İçin Yeni Maddeler

2021’in gelmesiyle beraber yeni hız sınırı cezaları da belirlendi. Yeni yapılan açıklamalara göre hız limitlerinin 5 kez ihlali üzerine araç sürücü belgesinin 1 sene boyunca alınması kuralı eklendi. 1 sene sonunda ise psiko- teknik ve psikiyatri değerlendirmesi sonucu sürücü belgesi uygun görülürse geri verilecek.
Son ihlal sonrasındaki 5 yıl içinde yeniden 5 kez ihlal sonucu ise sürücü belgesi tamamen iptal edilecek. Tekrar sürücü belgesini almak, sıfırdan ilk kez alınıyormuş gibi eğitim ve değerlendirme süreçleri sonunda alınabilecektir.

Senetle Araba Alanlar da Hız Sınırı Cezası Alır Mı?

Trafikte kullanılan her türlü araç hız sınırlarına uymak zorundadır. Her araç türünün kendine ait bir hız sınırı kategorisi bulunur. Trafikte bulunan tüm araçlar kendi kategorisine ait hız sınırlarına uymadığı halde ceza alacaktır. Ceza uygulamaları senetle araba alımlarında da aynı şekilde uygulanır.