En uygun araç kredisi ile artık günümüzde araç sahibi olmak çok kolaydır. Araç kullanmak en büyük ihtiyaçlardan biri halindedir. Toplu taşıma araçları yoğunluğunu yaşamak istemeyen her vatandaşın neredeyse bir aracı bulunur ve trafikte kullanım sağlarlar. Ancak trafikte araç kullanmak gelişigüzel olan bir durum değildir.
Araç kullanmanın belli başlı kurallarından biri olan hız sınırlarına uymak, karşıdan gelen ve sizin sebep olabileceğiniz pek çok tehlikeyi engelleyen, faydalı bir kuraldır. Radar sistemleri ile hem anayol hem de ara yollarda uyulması gereken hız limitleri takip edilmektedir.

Hız Sınırı Cezaları Takibi

Toplumda gün içinde hız sınırlarına uymayan pek çok sürücü ceza almaktadır. Farkında olarak ya da olmaksızın aşılan bu limitler radar sistemleri ile 7/24 sürekli takip edilir ve plaka numaranız ile sisteme kayıt edilerek, plaka numarasının kayıtlı olduğu adrese bu cezalar ulaştırılmaktadır. Bunun yanı sıra senetle araba alımlarında ya da diğer her türlü arabalarda yakında hizmete girmesi beklenen E-Devlet kapısı üzerinden Araçlarım hizmeti ile de her türlü ceza ve borcunuza ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır. Hız sınırları ve radar sistemleri tamamen kazaları engellemek için kullanılan yöntemlerdir.

Faizsiz Araba ve Diğer Arabalarda Hız Sınırı Cezaları Ne Kadar?

2020 ile beraber belirlenen yeni limitler ile hız sınırı cezalarındaki ücretlendirmeler arttırılmıştır. Hız sınırı aşımları farklı aşamalarla belirlenmektedir. 3 farklı hız sınırı cezalandırma işlemi uygulanır. Belirlenen hız limitlerine göre hız aşımlarının ne kadar olduğu yüzdesine göre farklı hesaplamalar yapılır. Hız sınırını % 20 ve % 30 arası aşan sürücülere 10 ceza puanı verilir. Bu aralıkta hız sınırını aştığı belirlenen sürücülerin 288 TL radar cezası ödemesi gerekir. Bu ödeme ceza yazıldıktan sonraki 15 gün içinde ödendiği takdirde %25 olan bir indirim hakkı mevcuttur.
Hız sınırını %30 ve %50 arası aşan sürücülere ise 15 ceza puanı karşılığında 598 TL ceza uygulanır. Hız sınırını % 50’den fazla aşan sürücülere ise verilen ceza puanı yine 15 olsa da faizsiz araba ya da her türlü araba için ceza tutarı 1228 TL olmaktadır.