Gönül ister ki herkes sıfır arabalara sahip olabilsin. Fakat bazı durumlar bunun olmasına engel olur. Bunlardan en önemlisi, ekonomik durumlardır. Böyle durumlarda insanlar alternatif araştırabilir. Alternatiflerin arasında kredileri görmek mümkündür. Kredisiz ev ya da araba alma imkanı bulamayanlar bu yönteme başvururlar.

Sıfır araç alınamayacak durumlarda ikinci el araç sahibi olmak da istenebilir. Bundaki amaç tamamen ihtiyaca yöneliktir. Fakat araştırmaların çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. İkinci el araba almak isteyenler acele etmemelidir. Çünkü acele etmek, insanları hataya sürükleyebilir.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar; ikinci el araç alımının ne kadar doğru yapılabileceği sağlar.
Yedek anahtarı olmayan bir araç alınıyorsa, servisten yedek anahtar iptal ettirilmelidir.
İkinci el araç alacağınız zaman ince eleyip sık dokumalısınız. Güvenilir olmayan kişilerden araç almak yerine, oto galerilerden alabilirsiniz. Aradaki fiyat farkı pahalı gelse de daha güvenlidir.

Değerinin çok altında bir araç bulduysanız aceleci davranmayın. Kusuru olduğu için değerinin düşebileceği unutmayın.
Uzun süre kullanılmamış araç alıyorsanız, mutlaka motor bakımını yaptırın. Az km olsa dahi bu konu çok önemlidir.

Özellikle şehir dışından almış olduğunuz araçlar için, yüksek kaporalar ödemekten kaçının.
Test sürüşleri yapılabilen ekspertizlerden destek almayı unutmayın. İllaki ikinci el bir araç almak durumundaysanız, bunlara dikkat etmelisiniz.

İkinci El Araç Alırken Noter İşlemleri

İnsanların hayalleri sınırlandırılamaz. Bunun için sürekli yeni arayışlarda olurlar. Ev sahibi olmak isteyenler, araba almak da isteyebilir. Birikimevim senetle araba alma ya da diğer alternatiflerle insanların hayallerinin gerçekleşmesini sağlıyor. İkinci el araç alan birisi, sıfır araç alıyormuş gibi noter işlemlerini yaptırmalıdır. Satıcı notere aracın tüm belgelerini teslim eder. Satışa engel olan bir durum olup olmadığı kontrol edilir. İkinci el araç satışında noterde, hem alıcıdan hem de satıcıdan kimlik alınır. Kontroller sağlanır. Diğer teferruatlar da yerine getirildikten sonra satış verilebilir.

Bütçeye Göre İkinci El Araç Nasıl Alınmalıdır?

Peşinatsız ev ya da birikimsiz araba almak insanları zorlayabilir. Araç alan kişiler, muhakkak elindeki paraya göre hareket etmelidir. Bunun için piyasa araştırmasını çok iyi yapmalıdır. Ev almak nasıl zor bir işse araba almak da o kadar zorlayıcıdır. Bu nedenle çok titiz davranılması gerekir. En ufak bir detay bile gözden kaçırılmamalıdır. Bütçeye uygun araba almak için, elinizdeki paraya göre araçlar araştırmalısınız. Bu yönde bir karar vermeli ve o şekilde hareket etmelisiniz.