İpotekli aracımı satabilir miyim diye merak edenler bu konuda ilgili kanun maddesine bakmalıdır. Aracın ipotekli olmasının satış konusunda ne gibi engeller oluşturduğu araştırıldıktan sonra satış kararı alınabilir.

Araç sahibi olmak için alınacak araç için çeşitli araştırmalar yapılması gereklidir. Yatırım yapmak amaçlı alınan araç ipotekli olarak satılmak istenilebilir. Çünkü ipotekli olan araç için satış işlemi olabiliyor.

Kredisiz araç alabilmek günümüz koşullarında çok zordur. Bu yüzden de genellikle araçlar ipotek edilerek taşıt kredisi kullanılır.
Vadeli araç almayı düşünenler de genellikle ipotekli araçlar ile karşılaşırlar.
Faizsiz araba isteyenler ellerinde ki ipotekli aracı satmak zorunda kalırlar. Peki ipotekli araç nasıl satılır? Üç şekilde satılır. Aracı satın almayı düşünen kişi borcu üstüne alır ya da kendisi borcu kapatır.

Üçüncü bir seçenek ise borcun asıl sahibi aracını borcunu ödedikten sonra satar. Günümüzde ise araç almalarda en çok tercih edilen faizsiz olarak taksitle araç alma yöntemidir. Son günlerde ise faizsiz kredi sistemlerinde değişikliler oldu.

Faizsiz Araba Alabilmek İçin Yeni Düzenleme Nedir?

Tasarruf finansman sözleşmesi yeni olarak faizsiz krediler yasalaştı. Sözleşmede ki işlemlerin tümünü tasarruf finansman faaliyetleri işlemleri kapsıyor. Faizsiz kredi olanağını sunan kurumlara yapılan ödemeler organizasyon ücreti olarak yapılıyor.

Birikimevim çeşitli faizsiz kredi seçeneklerini sunar. Son yıllarda sürekli olarak faiz ödeyerek yapılan yatırımlar; artık faizsiz olarak yapılmak isteniyor. Bunun sebebi hem faizlerin çok yüksek olması hem de uzun yıllar taksit ödemek zorunda kalınmasıdır. Bütün bu sebepler kişilerin yatırımlarını yaparken faizsiz sistemi seçmesini sağlıyor.

Faiz Ödemeden Araç Sahibi Olmak

Finans dünyasında yapılan yeni düzenlemeler ile faizsiz olarak araç alabilmek çok daha kolay oldu. Özellikle de senetle araba alabilme olanakları daha çok gelişmiş oldu. Vadeli olarak taşıt kredilerini ise her dönem tercih edilmiştir. Fakat araç alma seçeneklerinde en kolay ödemesi olan taksit ile olan ödeme sistemi daha fazla tercih edilir.

Tasarruf fon havuzu işlemlerinde biriken miktarlar genellikle araba alma için kullanılıyor. Araç alma seçenekleri öncesinden belirleniyor. Ardından araç belirleniyor. Sonrasında da biriken miktar tahsisat işlemi ile ödenir. Bu konularda yatırım alanları ile ilgili bilgi almak için bir finansal danışmana başvurmak uygun olabilir.