Peşinat olmadan eviniz olsun mu? Peşinatsız ev alma yöntemleri nelerdir? Peşinat ödemeden ev almak mümkün müdür? Kiracılıktan kurtulup, kira öder gibi ev almak isteyenler ya da ikinci bir evim olsun diyenler! Ev almak için belli bir birikime sahip olmanız gerekmektedir. Birikiminiz olmadan da ev sahibi olmak mümkündür. Gelin ev sahibi olmak için gerekenlere bir göz atalım.

Peşinatım Olmadan Ev Sahibi Olabilir miyim?

Ev sahibi olmak için belli bir birikiminizin olması gerekir. Çünkü konut kredisi için başvurduğunuz banka satın almak istediğiniz eve ekspert gönderecektir. Banka, ekspertiz raporunda görünen ve sizin çekmek istediğiniz tutarın %80’ine kadar olan tutarı uygun görüyor. Ancak birikiminiz yoksa bu tutar size yetmeyecektir. Örneğin; almak istediğiniz ev 200 bin TL diyelim. Banka size bu tutarın %80’ini yani 160 bin TL kredi verecektir. Geriye kalan 40 bin TL’lik tutarı siz ödemek zorundasınız. Peşinat ödeyecek birikiminiz yoksa sizin için peşinatsız ev alma yöntemleri konusunu detaylı araştırmak gerekmektedir.

Peşinat Ödemeden Ev Alma Yöntemleri

Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok araştırdığı ve merak ettikleri konu ev alma yöntemlerinin farklı seçenekleridir. Peşinat ödemeden evin değerinin %100’ünü almak için ilk olarak satın almak istediğiniz evin ekspert değerini yüksek gösterebilirsiniz. Başka bir yöntem ise peşinat tutarı kadar ihtiyaç kredisine başvurup, satın alacağınız evin değerini tamamlayabilirsiniz. En sık kullanılan yöntemlerden biri ise başka bir taşınır veya taşınmaz malı teminat olarak bankaya göstermek olacaktır. Size ya da aile bireylerinize ait olan tarla, arsa, bağ, bahçe, ev tapularını bankaya teminat olarak gösterebilirsiniz. Banka ipotek konulacak taşınır veya taşınmaz malın ekspert tutarının %80’i kadar kredi kullandırıp satın almak istediğiniz evin değeri kadar tutarı tamamlamış olursunuz.

Ancak kredi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de kredi kullandırılırken kesilen masraflardır.

Konut Kredisi Masrafları

Ev sahibi olmak için peşinatsız ev alma yöntemleri olan maddelerden herhangi birinden yararlanarak çekeceğiniz kredi tutarında masrafları da hesaba katmalısınız. Konut kredisi kullanırken banka sizden kredi tutarının binde 5’i oranında dosya masrafı,800-100 TL arası ekspertiz ücreti, 300-400 TL taşınmaz ipotek ücreti, evin yapısına, büyüklüğüne, bulunduğu ilçeye göre zorunlu deprem sigortası (DASK) ücreti talep eder. Ayrıca tapu harç bedeli de masraflar arasındadır. Bu masrafları da göz önünde bulundurarak kredi tutarını belirlemede fayda vardır.