Türkiye’de bankalar, kullandırmış oldukları konut kredisi için genel itibari ile %20 peşinat talep ederken, faizsiz ev sahibi yapan sistemler ise peşinatsız ev sahibi yapabiliyorlar. Peki, bir bankadan ev almak ile faizsiz ev sahibi yapan firmalar tarafından ev almak arasında fark var mı? Varsa ne gibi farklar mevcut? Peşinatsız konut sahibi olmak avantajlı mı? Şartları neler? Ve nerelerden alınabilir? İşte cevaplar…

Peşinatsız Ev Koşulları

Yaşam koşulları gereği, orta ve dar gelirli vatandaşların en önemli gider kalemleri, kuşkusuz ki aydan aya ödenen kira giderleridir. Kira ödemesi ne yazık ki kurtulması zor olan bir gider türü olduğundan, kiradan kurtulmak adına tasarruf etmenin önemi de büyüktür. Tasarruf ise genel harcamaların kısılması, mümkün mertebe kenara para koyulması ile gerçekleştirilir.

Her ay belirli bir meblağda tasarruf edebiliyor ve bu tutarı kenara ayırabiliyorsanız, kiradan kurtulmamak için de bir sebep yok demektir. Örneğin, Ankara’da yaşıyor ve her ay kenara 750 TL tasarruf olarak ayırabiliyorsanız, ev almak sizin için kolay olacak ve gereken peşinatsız konut koşulunu taşıyor olacaksınız.

Peşinatsız Ev Şartları

Bir ön koşul olan tasarruf kısmında sorun yaşamıyor ve her ay örnek verdiğimiz tutar ya da daha azı, belki de daha fazlasını kenara ayırabiliyorsanız, faizsiz ev aldıran sistemleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu sistemler, tamamen peşinatsız bir biçimde ödeme planlarına da sahip olan sistemlerdir. Yapmanız gereken işlem ise kendinize ödeyebileceğiniz aylık taksitler için uygun bir ev fiyatı belirlemek olacaktır. Akabinde, çalışacağınız firmanın belirlediği hizmet bedelini ödeyerek sisteme dâhil olabilir ve evi teslim almak üzere size iletilen tarihi bekleyebilirsiniz.

Peşinatsız Ev Alma Noktaları

Sisteme girişte sizlere iletilen sabit ödeme planı ve teslim tarihini takip ederek, kısa bir süre sonra ev sahibi olmanız mümkün. Peşinat ödemeden ev alabileceğiniz firmaların ofisleri ise Türkiye’nin neredeyse her noktasında bulunuyor. Son yıllarda sayıları giderek artan şubeleri ile faizsiz ev sahibi yapan sistemler, sizlere peşinatsız ev alma fırsatını ofisleri üzerinden sağlıyorlar. En yakın şubeye gidip daha detaylı bilgi almak ve çalışma koşulları hakkında da kapsamlı bilgi edinmek için araştırma yapmayı ihmal etmeyin.