Araba özellikle erkeklerin en büyük tutkularından biridir. Sahibinden sitesine girip almayacak olsalar dahi arabalara bakmak hobileri arasındadır. Bu siteye on binlerce araba ilanı konulur, fakat kimin ne kadar güvenilir olduğunu bilmek zordur. Satın alırken bazı noktalara ekstra dikkat edilmelidir. Şu da unutulmamalı, buradaki arabalar 2. eldir.
Dikkatli İnceleyin
Arabanın sadece dış görünüşüne bakmayın, içine daha fazla önem gösterin.
Şu detaylar;
Motoru
Şanzımanı
Kaportası
Döşemeleri
Satın alırken en çok bakılması gereken yerlerdir. Hatta mümkünse satın almaya bir otomobil tamircisi ile gidebilirsiniz. Özellikle motor ve şase numaraları, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırılmalıdır. Bu sayede araba çalıntı mı değil mi anlaşılır. Otomobil kaza geçirip, parçaları birleştirilmiş olabilir. Mutlaka deneyin ve sürüşüne bakın.

Soru Sormaktan Kaçınmayın

Sonuçta hayatınızı kolaylaştıracak bir şey alıyorsunuz, fakat yanlış bir hamle daha da zorlaşmasına neden olabilir. Bu yüzden aklınıza gelecek her türlü soruyu satıcıya sorun. Otomobil hakkında tüm bilgileri edinmeden satın almayın.
Eğer ki faizsiz araba kredisi almak istiyorsanız Birikimevim firmasına başvurabilirsiniz. Bu işleme senetle araba almak denir. Günümüz ekonomik şartlarında oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. 2. el araba zaten daha uygunken birde üstüne bu fırsat sizi fazla zorlamayacaktır.
Birikimevim’den aynı zamanda faizsiz ev alma işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha az zorlayarak hem araba hem de ev sahibi olabilirsiniz. Özellikle faizsiz olması herkes tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Motora Dikkat

Satın alırken mutlaka motora dikkat edin. Eğer siyah renkli duman çıkıyorsa, bu motorun çok fazla yağ yaktığı ve bakımsız olduğu anlamına gelir. Eğer mavi renkli çıkıyorsa onarımı girme alarmı vermektedir. Bunu buji kontrolünde de tespit edebilirsiniz. Otomobili çalıştırırken 3-5 dakika gaza basmadan çalıştırın ve motordan çıkacak sesleri dinleyin. Faizsiz kredi araba için ne kadar önemliyse motor ondan daha da önemlidir.

Frenler

Frenlerin sağlam olup olmaması elbette hayati bir önem taşır. Araba kredisi faizsiz bir şekilde alındıktan sonra sürüş testine geçilir. Burada daha hızlanmadan, 1. viteste yavaşça gaza basılarak durulursa frenlerin ne kadar iyi çalıştığı görülebilir.