Ev almadan önce bütçenin belirlenmesi, vakit kaybı olmaması açısından iyi bir fikir olacaktır. Ev almak için gelirinizin ne kadar kredi limiti vereceği bilgisi de belirlenmelidir. Ev sahibi olmak isteyen kişiler ev almaya karar vermeden önce kendilerine uygun ev kriterlerini değerlendirmeli, ileride pişmanlık duymamak için evin bulunduğu konum, fiyatı, ulaşım imkânları, büyüklüğü, bulunduğu kat ve satış işleminde emlakçinin olup olmadığı hesaba katılmalıdır. Apartman ya da alınmak istenilen konutta komşuluk ilişkileri ve ortak alanların kullanımın iyi yönetilmesi de ev alınacak iken yaşam kalitesini belirleyici kabul edilir. Komşuluk ilişkilerinin nasıl olduğunun tespiti için apartman sakinleri ile görülüp bilgi edinilebilir.

İstenilen Fiyat Ve Piyasa Değer Kıyaslaması

Ulaşım seçenekleri bakımından okul, hastane, park, vs. gibi alanların yakınlığı zaman bakımından tasarruf sağlamayı sağladığı için fiyatlara da değer katacaktır. Özellikle büyükşehir gibi yerlerde yaşayanlar için evin değer kazanması da muhtemeldir.
Evin fiyatını belirlemek kolay bir işlem olmadığı için, muadili ev ve kira fiyatına göre ev değeri belirleme yöntemi kullanılabilir. Muadili ev yöntemi konum, aynı kat ve metrekareye sahip olan konutların fiyat ortalaması alınarak yapılan işlemdir. Kira bedeli yöntemiyse evin muadillerinin kira fiyatı ortalamasının kira yatırımın yaklaşık geri dönüşüm süresine çarpılarak bulunmasıdır. Bu iki metodu uygulayıp oluşan fiyat ortalamasına göre daha sağlıklı bir ev fiyatlama durumu elde etmiş olursunuz.

Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir bankaya başvuru yapmadan önce diğer bankaların kredi tekliflerini karşılaştırmak iyi bir kazanım olacaktır.  Konut kredisi bütçeye uygun bir ödeme planına göre oluşturulmalıdır. Bu sayede ödemeleri düzenli şekilde aylık sabit periyotlarla yapmış olursunuz. Ayrıca konut kredisi başvuru yapılırken, başvuru yapmış olduğunuz bankanın sigorta masrafları ve konut kredisi ile bağlantılı olarak zaruri tutulan diğer ürünler ve bu ürünlerin masrafları hakkında bilgi almanız mümkünse yazılı olarak talep etmenizde faydalı olacaktır. Masraf kalemi olmamakla beraber, bankalar kendilerinden ek birkaç ürün yanında hizmet almanızı isteyebilir. Bu istekler; kredi kartı almanız, faturaların otomatik ödeme işlemini kendilerine taşıma işlemi yönünde olabilir.