car and calculator. rising costs for car purchase, lease, service, refueling and insurance

Birikim yapmak, teknolojik aletlerin rahatlıkla satın alınabilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. İnsanlara her alanda ve her sorunda oldukça yardımcı olan teknolojik aletler, bireylerin hayatını oldukça kolaylaştırmıştır. Son zamanlarda fazlasıyla gelişen teknoloji, herkesin başarısına başarı katmış ve bu durum oldukça fazla konuşulmuştur. Her yıl gelişen teknoloji son 10 yılda daha da gelişmeye başlamıştır. Son 10 yıla damga vuran teknolojik gelişmeler bilim dünyasının işine her alanda yaramıştır. Yapay zekâ, drone teknolojisi, Büyük Veri, Blok zinciri, Arttırılmış gerçeklik ve Nano cihazlar 10 yılda oluşan ve gelişen teknoloji gelişmelerindendir. Bu gelişmeler tüm teknolojik aletlere de yansımaktadır.

Yapay Zekâ

Tasarruf etmeyi en etkili bir şekilde kullanıcılarına gösteren yapay zekâ ürünleri insanların zamandan tasarruf etmelerinde oldukça etkilidir. Bu teknolojik gelişme ile birçok alet, makina ve bilgisayar gibi ürünler insanlar gibi düşünerek düşündükleri şeyleri uyguluyorlar. Telefonlarda kullanılan akıllı asistanlar, ses tanıma ve görüntü anlama özellikli cihazlar, akıllı robotlar ve öneri motorları yapay zekâ ile çalışan sistemler arasında yer alır.

Drone Teknolojisi

Drone teknolojisi haberleşme, pazarlama, kargo, tarım, spor ve sağlık gibi alanlarda kullanılan insansız hava araçları anlamına gelmektedir. Gelişen teknolojide kullanılan drone cihazları uzaktan kumanda ile yönetiliyor. Belli bir mesafeye ulaşan bu cihazlar havada çekim yapma özelliğine de sahip.

Büyük Veri

Genellikle internet ortamında kullanılan ve sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivleri, banka ödemeleri ve faturalar gibi belgelerin anlamlı ve kullanışlı bir şekle dönüşmesidir. İşletme, eğitim, kamu, teknoloji ve sağlık alanında kullanılan büyük veri, insanlara her alanda kolaylık sağlamıştır.

Bununla birlikte  akıllı saatler, tablet, akıllı robot süpürgeler, airpod, sürücüsüz araçlar, insansı robotlar, e kitap gibi ürün ve sosyal medya uygulamaları son 10 yılda teknolojide çığır açan uygulamalardandır. Tüm bu uygulamalar ve ürünler insanların hayatında yer almaya başladığından beri her kesim tarafından satın alınarak kullanılmaya başlanmıştır. Oldukça etkisi gözlemlenen bu teknolojik gelişmeler birçok insanın hayatını olumlu yönden etkilemiştir. Teknolojik gelişmeler arasında temassız kredi kartı da yer almaktadır.