Günümüzde kredisiz ev almak için tasarrufun önemi ve değeri her geçen yıl daha iyi bir şekilde anlaşılmaya başlıyor. Bunun en önemli sebebi ise cebimizde bulunan veya yatırım yapılması gereken paraları harcayıp, ay sonunda ise ekonomik sıkıntı yaşamaktır. Nereden tasarrufa başlanmalı tasarruf için ne gibi yöntemler kullanılmalı bunların hepsini en iyi şekilde bilmek gerekir.

Tasarruf ile ilgili yapılan en büyük yanlış tasarruf edebilecek bir paranın olmadığını düşünmektir. Yapılan bütün harcamaların gerekli olduğunu ve gelirin düşük olduğu her zaman biliniyor. Alınan bu para ile geçinmek çok zor nasıl tasarruf ederim diye düşünüyorsanız, bunun için birkaç yöntem ebetteki var. Tasarruf paranın cebinize girdiği andan itibaren başlar. Öncesinde plan yaparsanız, sonra da para geldiği zaman tasarruf yoluna ilk adım atmış olursunuz.

Tasarruf Etmek İçin Neler Yapılmalı?

Bir bütçe belirleyin birikim için bu bütçeyi de finansçılar gibi detaylı bir şekilde yapmanıza gerek yoktur. Elinize kâğıt kalem alın ve kâğıdı ortadan ikiye bölün. Bir tarafa gelirleri ve diğer tarafa da giderleri yazın. Yalnız hiçbir maddeyi atlamamanız gerekir. Fatura, kredi kartına yatacak parayı ve kira gibi butün gerekli giderleri tek tek not alın. Hatta listeye henüz harcamadığınız, fakat harcayacak olduğunuz bir gider varsa onu dahi ekleyin.
Diğer bölüme ise bu ay cebinize ne kadar para girecek onu yazın. Kendi hesabınızı tutmaya başladığınıza göre en çok harcamaların nereye gittiğini göreceksiniz. En çok nereye para harcanıyor ve oradan ne kadar bir para kesilebilir, bununda analizini yapmanız oldukça mümkündür.

Tasarruf Yapmak İçin Şunlara Dikkat Edin

Tasarruf yapmak için öncelikli olarak ücretli yapmış olduğunuz şeyleri ücretsiz halletmeye çalışın. Özellikle bankacılık işlemleri sırasında EFT ve havale ücretleri için kesilen hesap işletim ücretinden kar elde etmeye bakın. Tasarruf yapmadan önce araştırma yapın sizin için hangi banka daha uygun ve işlemlerin ücretsiz olduğu bir bankayı tercih edin. Çünkü tasarrufun bir diğer ismi ise araştırma ve karşılaştırma yapmaktır. Bu bilgi doğrultusunda daha iyi bir sonuca varabilirsiniz.