Ev hanımları adına evde para biriktirmek biraz daha zordur. Nedeniyse genellikle ev hanımlarının sabit bir geliri olmamasıdır. Fakat bu olumsuz nedene rağmen yine de ev hanımları için kredisiz ev sahibi olma imkânı vardır. Gelin hep beraber bakalım:

Düşünün ve Sonra Harcayın

Elinizde ne miktarda para bulunursa bulunsun öncelikle düşünün ve daha sora harcama yapın. Özellikle kendinize alışveriş yapmadan önce İstek mi yoksa ihtiyaç mı sorusunu sorun. Bu sorunun sahip olduğu cevabını harcama yaparken kendiniz için dürüstçe cevaplayın. İsteklerinizi daha sonraya erteleyebilirsiniz unutmayın.

Kumbara Her Zaman İşe Yarar

Evet, oldukça klasik bir yöntemdir ama hala fazlasıyla işe yarıyor olması şaşırtıcı. Zorunlu olan harcamalarınızdan arta kalan tüm paralarınızı biriktirebileceğiniz bir kumbara alın veya kendiniz yapın. Hatta bunun adına evinizde bulunan küçük bir çekmeceyi veya kavanozu bile kullanabilirsiniz. Bozuk paralar sıklıkla harcanır, fakat siz harcamayın biriktirin.

Liste Yapın

Zorunlu ihtiyaçlarınız yer aldığı için bir maliyet listesi yapın. Günlük, haftalık veya aylık olsun hiç fark etmez. Misal aylık birikimleri göz önüne aldığınız zaman. Her ay elinize toplamda ne kadar para geçiyor, ne kadarı zorunlu olarak harcamalara gidiyor ve ne kadar tasarruf yapabileceksiniz bu soruların tüm cevaplarını bu liste sayesinde bulabileceksiniz.

Hatta listenizde çeşitli düzenlemeler oluşturun, ekleyin, çıkarın ya da erteleyin! Bu sizin adınıza para yönetimi konusunda oldukça yarar sağlayacaktır.

Krediye İhtiyacınız Olursa

Siz ev hanımları adına para biriktirme önerilerini yukarıda sıralanmış bir şekilde bulunuyor. Bunların haricinde ev alma yöntemleri arasında yer alan krediye ihtiyacınız olursa çok dikkat edin.

Kredi alabileceğiniz durumlar:

  • Ev almak
  • Araba almak
  • İhtiyaç duymak

Son sözler anlamında şunlar söylenebilir, eğer yüksek faizli borçlarınız bulunuyorsa mutlaka borçlarınızı ödedikten daha sonra para biriktirmeye başlayın. Borçlar sizin özgürlüğünüzü kısıtlayacaktır. Eğer yüksek faizli olan borçlarınız zaten yoksa ne duruyorsunuz hemen paranızı biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz şeyleri yapmak için birikmiş bir miktar paranız olacaktır. Bu size büyük bir avantaj sağlar.