Araba almak gibi bir hayali olan ve bu hayale kavuştuktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konu trafik kazalarıdır. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım trafik kazaları kaçınılmazdır. Bu büyük sorunları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da trafik kazalarının tazmin edilmesi, karşılaşılan memnuniyetsizliği büyük ölçüde azaltabilir. Trafik kazaları, nüfusun yoğun olduğu şehirlerde kontrol edilmesi zor olan en büyük sorunlardan biridir.
Ne kadar dikkatli olursanız olun, diğer sürücüler ve yayalar kaza yapmanıza neden olabilir. Bu kazalar küçük mali kayıplara, yaşamı tehdit eden ve büyük mali kayıplara neden olabilir. Küçük veya büyük tüm şikâyetleri ortadan kaldırmanın en etkili yolu, sigorta şirketlerinden alınabilecek trafik kazası tazminatıdır.

Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Taksitle araba almanın dezavantajlarından biri, kaza olduktan sonra satma durumunda değerinin çok düşmesidir. Gözlemlere göre ülkemizde sık sık trafik kazası geçirenler ve bu kazalara neden olanların trafik kazası tazminatı konusunda çok az bilgisi var veya hiç yok. Trafik kazası tazminatı, kazaya sebep olan sürücüye karşı mağdur tarafından açılan maddi veya manevi tazminat davasıdır. Kazadan sonra maddi veya manevi kayıplar yaşayan mağdur sürücüler, bir yıl içinde trafik kazası tazminat davası açabilirler. Mağdur sürücü, uğradığı hasarın türüne göre ilgili belgeleri toplamalı ve sigorta şirketine başvurmalıdır. Tazminat, tüm belgeler eksiksiz olarak teslim edildikten sonra 8 iş günü içinde mağdura veya aile üyelerine ödenecektir.

Tazminat Tutarları

Tazminat hesaplanırken birçok durum aynı anda değerlendirilir. Kişi ölürse, ölenin yaşı, aylık geliri ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin yaşı, ölenle yakın akraba derecesi gibi faktörler belirlendikten sonra beklenen yaşam süresi dikkate alınmalıdır. Ölen kişi yetişkin değil de çocuksa, tazminat hesaplamasında, aile üyesinin yaşını ve gelecekte aileyi destekleme olasılığı dikkate alınır. Kişisel yaralanmayı içeren bir trafik kazasında, kişisel yaralanmanın maliyeti, geçici iş göremezlik ve tedavi süresi gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Uzuv kaybı ve felç gibi kalıcı yaralanmaları olan trafik kazalarında, kaybın iş ve yaşamını ne ölçüde etkilediği ve bu durumun yakınları üzerindeki ekonomik etkisi dikkate alınarak, trafik kazalarının tazminat miktarı belirlenmelidir. Bu faktörler hesaba katılarak trafik kazaları için yaklaşık 225.000 TL’ye kadar tazminat alınması mümkündür. Birikim yaparken birikiminizi bir arabaya bağladıysanız ve kaza anında siz suçlu değilseniz tazminat alarak birikiminizi koruyabilirsiniz.