Tasarruf konusuna özen gösterenler için prim iadesi alarak gereksiz maddi kaybın önüne geçilir. Yetersiz hasar tespitinden dolayı nakliye sigortası prim iadesi geçmiş yıllarda ortaya çıkan bir kavramdır. Yukarıdaki işlemlerin ardından araç sahiplerinin aklındaki soru ise trafik sigortası primi nasıl alınır sorusu olmuştur. Bazı araç sahipleri bu haktan yararlanma imkânına sahiptirler.

Prim İadesi Nedir?

Birikim yaparken prim iadesi alarak da birikiminize katkı sağlayabilirsiniz. Trafik sigortası primlerinin iadesi, birçok araç sahibi için endişe kaynağıdır. Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadar rekor derece araç hasarı görüldü. Hasar görmemiş araçlardan kesinti yapıldığı için bu araçların sahipleri ek trafik sigortası için ödeme yaptı. Hatayı düzeltmek için trafik sigortası priminin mağdura iade edilmesine karar verildi. Hataların mağdurları, araba kullanan ancak çeşitli nedenlerle yeni bir araba almaya karar veren hasarsız sürücülerdi. Hata, sigorta şirketinin bu kişileri yeni sürücüler olarak görmesi ve dördüncü seviyeden bir poliçe yayınlaması nedeniyle meydana geldi. Altıncı ve dördüncü kademe arasında ödenecek sigorta primi yaklaşık 100 TL’dir.

Kimler Prim İadesi Alabilir?

Prim iadeleri, bir milyon otomobil sahibini ilgilendiren yaygın bir sorundur. 18 Haziran 2014 tarihi itibariyle, hasar tescili ile ilgili doğru hizmeti almamış olan araç sahipleri iadeden yararlanabilir. Bu durumdaki kişilerden biriyseniz, sigorta priminin iadesini talep edebilirsiniz. Sigorta şirketi, sigortalıların bu 15 ay boyunca geçmiş hasar kayıtlarını kontrol etmek için çok çalışıyor. Hasar görünmüyorsa, bu kişilere primi iade edilmesi zorunluluk taşıyor. Bu iade ile ilgili şartla ise şöyledir;
19 Haziran 2014 – 30 Eylül 2015 arası trafik sigortası kapsamına alınmış olmak.
Bireysel sigortalılar kapsamına alınmak.
Altıncı basamak yerine dördüncü basamaktan düzenlenmiş araca sahip olmak.

Prim İadesi Alma Yolu

Ek kesintilerle karşılaşanlar, primin iadesini talep etme hakkına sahiptir. İade tutarı hesaplanırken adımlar arasındaki fark dikkate alınmalıdır. Bu süreçte, hali hazırda trafik sigortası yaptırmış bir sigorta şirketi ile iş birliği yapmalısınız. Dolayısıyla süreç daha güvenli ve daha iyi bir şekilde yürütülmektedir. Sigorta şirketi, ödenecek prim gelirini belirlemek için kişisel bir inceleme yapar. Prim iade süreci Ağustos 2016’da başladı ve iki yıl devam ettikten sonra süreç uzatılarak hala devam etmektedir. Prim iadesi almak isteyenler için vade bitiminden önce gerekli işlemlerin yapılması çok önemlidir. İade tutarı belirlendikten sonra ödeme IBAN bilgileri yardımıyla ilgili kişinin banka hesabına aktarılacaktır. Kişinin kredi kartı hesabına para iadesi yapmak için de sigorta hizmetleri kullanılabilir.