Araba almak ve kullanmak hayatın daha kolay olmasına olanak sağlıyor. Otomobil sayesinde istediğiniz noktaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeni bir araç aldığınızda trafik sigortasını yaptırmak zorundasınız. Her yıl yapılan bu uygulama sayesinde olası kaza durumlarında kullanım sağlayabilirsiniz. Araç aldığınızda vergi ödemek zorundasınız. Bu vergi her yıl sizden alınır. Motorlu taşıt vergisi olarak adlandırılan bu vergi türünü tüm araç sahipleri ödemek zorundadır. Yeni bir araç aldığınızda vergi ödemenizi ilgili vergi ödeme aralığında ödemeniz gerekir. Yılda iki defa vergi ödemesi yapılır. Ocak ve Temmuz aylarında 2 taksit halinde ödenir.

MTV Ödemesi Ne Zaman Yapılır

Taşıt kredisi ile araba aldığınızda vergi ödemenizi Ocak veya Temmuz ayında yapmanız gerekir. Burada tutar aracın motor gücü ve model yılına göre değişkenlik gösterecektir. MTV için ister hepsini isterseniz de ilgili aylarda ödemesini yapabilirsiniz. Ödenmeyen tutarlar için yasal gecikme zammı uygulanır. Ayrıca aracınızı satmak istediğinizde vergi ödemesinden dolayı satışını gerçekleştiremezsiniz. Bunun için düzenli bir şekilde ödeme yapmanız gerekiyor. Ocak ve Temmuz ayı içerisinde vergiler 2 defa ödenir. Aracınızı aldığınızda bulunduğunuz ayın durumu önem taşır. Eğer Şubat ayı içerisinde aracı aldı iseniz ödemesini Temmuz ayında yapacaksınız. Temmuz ayında aracınıza yansıyan vergiyi ödeyebilirsiniz.

MTV Nasıl Ödenir

Motorlu taşıt vergisini ödemek istediğinizde ilgili vergi dairelerine ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden de ödeme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında sizden TC kimlik bilginiz ve plaka numaranız istenir. Buna bağlı olarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. İnternetten kredi kartı ile ödeme yaptığınızda taksit seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden peşin veya taksit ödeme yöntemi ile yaparak kısa sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ocak ve Temmuz ayı içerisinde yapılan ödemeler interaktif vergi dairesi üzerinden kontrol edilir. Vergisi ödenmeyen araçlar satış kapatılır. Bunun için bu detaya dikkat ederek işlemlerinizi yapmaya özen gösterin. Aracınızı satmak istediğinizde de hiç vergisi bulunmaması gerekir.