Araba almak, aldığımız aracı kullanabilmek için ehliyete sahip olmamız gerekir. Belirli kriterlere uyan, yazılı ve uygulamalı olan sınavı geçen kişiler araç kullanım ehliyetine sahip olabilir. Sürücü kursları bu konuda özel dersler veren yerlerdir. Araba, motosiklet, büyük yük araçları ve otobüslerin kullanımı ile ilgili birçok alanda farklı eğitimler alarak sürücü belgesi alabilirsiniz.

Her bir aracın kendine özgü kullanım amacı ve farklılığı bulunur. Belirli bir yaşı doldurma, sağlık muayeneleri, teorik olarak yapılan yazılı sınavı geçebilmek ve uygulamalı yapılan direksiyon sınavında başarılı olmak gerekir. Bu şekilde yeni ehliyet sahibi olabilir ve daha önceleri almış olduğunuz ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. Kayıp başvuruları da aynı şekilde değerlendirmeye tabii tutulabilir.

Ehliyet Sahibi Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yatırım yapmak amacı ile en çok tercih edilen yöntemlerden biri araç sahibi olmaktır. Dikkatli ve temiz kullanım sağlandığında aldığımız araç değerlenir ve satın aldığımız miktarın üzerinde satış yapabiliriz. Araç kullanabilmek için de en başta ehliyet sahibi olmamız gerekir. İlk defa ehliyet alacak kişi için bazı başvuru şartları ve evrakları gereklidir.
18 yaşından büyük olmak,
Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
Sağlık muayenelerinde bir sorun olmadığını belirten, sürücü sağlık raporu belgesine sahip olmak,
Sürücü belgesi dosyası,
Vergi daireleri veya bankalara yatırılan ücretlerin makbuzları,
İki adet biyometrik fotoğraf,
Kan grubunu belirten belge gerekir.
Anlaştığımız sürücü kursları bu konuda yardımcı olarak ehliyeti en kısa sürede almamızı sağlar.

Ehliyetini Yenilemek İsteyenler Ne Yapmalıdır?

Eski tarihlerde ehliyet almış olan kişiler, artık okunmayan fotoğrafı belli olmayan, eski ehliyetlerini yenisi ile değiştirebilirler. Yeni ehliyet çıkaran kişilerin tamamladığı tüm belgelerin aynısını ve ek olarak eski sürücü belgelerini alarak gerekli yerlere başvuru yapılır. İlk kez ehliyet sahibi olanlar, eskiyen belgelerini yenilemek isteyen ve kayıp başvurusu ile başvuran kişiler farklı olarak değerlendirilir.
Emniyet müdürlüklerine başvuru yapılarak randevu alınır. Gerekli tüm işlemler yapılarak başvurduğumuz ehliyete on beş gün içerisinde sahip olabiliriz. Ehliyet sahibi olanlar çoğunlukla taşıt kredisi imkânlarından faydalanarak yeni araç sahibi olabilirler.